DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Podhalaňský ovčák se představuje

Podhalaňský ovčák, známý také jako polský Tatra ovčák, pochází z oblasti Podhale, což je malá hornatá oblast v jižním Polsku. Byl "vyšlechtěn" jako opatrovník hospodářských zvířat. Plemeno má široké uplatnění – používá se pro osobní ochranu, jako hlídací pes pro soukromé vlastnictví, pro vojenské a policejní práce i jako vodicí pes.

Podhalan je silný a robustně stavěný pes.

Podhalaňský ovčák je učenlivý, jeho povaha je klidná, věcná a vyrovnaná, ale zároveň je to pes velmi ostražitý. Podhalani jsou obdařeni dostatečnou inteligencí, učenlivostí a poslušností. Jsou velmi věrní své rodině a chrání její členy, dům i pozemek před nezvanými hosty.  Podhalanský ovčák umí dát najevo, že jeho rodina je pro něho na prvním místě. Jako rodinný pes je ceněn hlavně pro svůj vysloveně přátelský vztah k dětem. Podhalaňský ovčák je ideálním psem pro sportovně založené lidi, kteří hledají psa, který by se neustále pohyboval v rodinném kruhu a sdílel s nimi zálibu v procházkách do přírody a sportování. Jeho obdivuhodné chování a krásný vzhled činí toto plemeno i jako dobrého společenského psa. Hromadný chov v kotcích těmto psům velmi škodí a je třeba se ho vyvarovat. Rádi pobývají venku, život v bytě jim nevyhovuje.

Podhalaňský ovčák je nezávislý pes. Je schopen posoudit situaci i bez lidského vedení. 

Podhalané jsou vždy čistě bílý, s černým čenichem a tmavě pigmentovanými pysky a okraji očí. Mají dlouhou, silnou a na omak tvrdou srst, rovnou nebo mírně zvlněnou. Podsada je hustá. Chlupy jsou delsí na stehnech, na krku a na ocase. Na hlavě a vpředu na předních končetinách rostou chlupy kratší. Srst by se měla alespoň 1x týdně vyčesávat, v období línání není každodenní kartáčování luxusem. Mezi osvědčené pomocníky patří hřeben s řídkými zuby nebo kartáč s kovovými bodlinami zakončenými plastovými čepičkami.

Typické vlastnosti podhalaňského ovčáka:
- potřebuje včasnou socializaci, kterou je třeba „utužovat“ po celou dobu jeho života. Základní poslušnost je nutností. Dobré oplocení nezbytné.
 - je oddaný a miluje svou rodinu a blízké přátele.
- je ostražitý a bdělý v nočních hodinách. Zůstane-li venku, bude hlídat majetek a území. Bude štěkat na cokoliv co považuje za podezřelé nebo podivné.
- hojně líná na podzim a zjara, musí být kartáčovaný. Zbytek roku zůstává pozoruhodně čistý díky jeho samočistící srsti. Tito psi zřídka vyžadují koupel.
- miluje sníh a chladné počasí. Jsou velmi odolní.
Rád plave.
- má malé stravovací potřeby vzhledem ke své velikosti (pomalý metabolismus). V létě jí méně.
- dobře vychází s ostatními domácími zvířaty, není to pes agresivní.

- výška v kohoutku: psi 65 - 70 cm, feny 60 - 65 cm.